اکستن اکسپو
اکستن اکسپو
نکات حضور در نمایشگاه‌های خارجی

نکات کاربردی حضور در نمایشگاه‌های خارجی

یکی از روش‌های مؤثر در پیدا کردن مشتری خارجی جهت صادرات کالا، حضور مداوم و مستمر در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی مرتبط با محصولتان است. در این مورد نکات مهم و کاربردی وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا نهایت استفاده را از حضور در نمایشگاه ببرید و فروش صادراتی خود را افزایش دهید.

داشتن استراتژی و هدف

قبل از شرکت در نمایشگاه باید استراتژی و هدف خود را به صورت شفاف مشخص کنید و دقیقا بدانید مشتری‌های هدفتان چه کسانی هستند. این استراتژی می‌تواند بر جزئی‌ترین موارد مانند نحوه چیدمان و دیزاین غرفه، نحوه برخورد و مکالمه پرستل با بازدیدکنندگان، کاتالوگ‌ها، هدایای کوچک، نمونه کارها، فرم‌ها و هر چیزی که برای عرضه دارید تأثیر بگذارد. سعی کنید برای مشتری یک تجربه جذاب ایجاد کنید تا در ذهن او نقش ببندید و مانند سایر غرفه‌ها از کنار شما نگذرد.

حضور مستمر داشته باشید

حضور در تمام نمایشگاه‌های خارجی مطرح، بدلیل تحمیل هزینه‌های زیاد، برای بسیاری از صادرکنندگان با توان مالی متوسط و یا حتی بالا تقریبا غیرممکن است. توصیه می‌شود به جای اینکه سعی کنید در همه نمایشگاه‌ها شرکت کنید، در یک نمایشگاه مهم هر سال شرکت کنید و حضور مستمر داشته باشید.

در نمایشگاه نفروشید، اطلاعات جمع کنید!

در نمایشگاه روی جمع‌آوری اطلاعات و ایجاد ارتباط با خریداران بالقوه تمرکز کنید و به دنبال فروش و بستن قرارداد نباشید. این توصیه به این خاطر است که به دلیل تورم بالای ایران از یک سو و تصمیمات ناگهانی دولت در خصوص قوانین تجاری از سوی دیگر، ممکن است شما نتوانید کالا را به قیمتی که با مشتری در نمایشگاه توافق کرده‌اید تحویل دهید و یا حتی عوارضی برای صادرات کالای موردنظر وضع شده باشد و صادرات آن کالا برای شما مقدرو نباشد.

بهتر است اگر مشتری از شما قیمت پرسید به او بگویید که بعد از بازگشت به ایران با او ارتباط برقرار می‌کنید و قیمت را اعلام می‌کنید.

در غرفه خود نمانید!

حضور در نمایشگاه برای شما هزینه‌بر است و باید نهایت استفاده را ببرید. باید مانند یک بازدیدکننده از تمام غرفه‌ها بازدید کنید و ارزش‌های پیشنهادی رقبا و ترند بازار را بشناسید و تحلیل کنید. معمولا اولین روز شروع نمایشگاه، حجم بازدید بالا نیست و شما وقت کافی برای انجام این کار را دارید.

از اوقات فراغت از نمایشگاه استفاده کنید

حضور در یک کشور خارجی می‌تواند به شما دید خوبی راجع به فرهنگ و ترند بازار هدف بدهد. گذشته از این موضوع، شما می‌توانید با حضور در بازارها و فروشگاه‌های مرتبط با کالای خود، اطلاعات ارزشمندی کسب کنید.

به عنوان مثال فرض کنید شما صادرکننده حبوبات هستید و در نمایشگاه آنوگا آلمان شرکت کرده‌اید. شما می‌توانید با حضور در فروشگاه‌های بزرگ مثل وال مارت و پیدا کردن محصولات مشابه محصول خود، نام واردکننده و یا توزیع کننده را از روی بسته‌بندی بخوانید و روز بعد در نمایشگاه به دنبال همان شرکت‌ها بگردید و به عنوان خریدار و بازدیدکننده از غرفه با آن شرکت ارتباط برقرار کنید و بعد از نمایشگاه با آن‌ها ارتباط برقرار کنید و برای صادرات مذاکره کنید.

در این نوشته سعی شد تا نکات کاربردی حضور در نمایشگاه‌های خارجی را به شما مخاطب عزیز ارائه دهیم. اگر تجربه‌ای در این زمینه دارید لطفا آن را در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید تا سایر کاربران سایت از آن استفاده کنند.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *