اکستن اکسپو
اکستن اکسپو
محصولات شیلات 2

افزایش ۱۱۳ درصدی واردات محصولات شیلات

بر اساس گزارش گمرک ایران، صادرات شیلات در سال گذشته با افزایش ۱۲ درصدی نسبت به سال قبل خود به ۳۱۰ میلیون دلار و واردات این محصولات با ۱۱۳ درصد افزایش به ارزش ۷۲ میلیون دلار رسید.

میزان محصولات شیلات صادر شده در سال ۱۴۰۲، ۱۴۹ هزار تن به ارزش ۳۱۰ میلیون دلار بود که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۲درصد افزایش را نشان می‌دهد.

صادرات محصولات شیلات، سهمی کمتر از ۰.۷ درصد از کل صادرات کشور را دارد و اصلی‌ترین مقاصد صادراتی شیلات ایران کشورهای امارات، چین، روسیه و عراق بوده‌اند.

همچنین، میزان واردات محصولات شیلات در سال ۱۴۰۲ به مقدار ۲۴ هزار تن به ارزش ۷۲ میلیون دلار بود که به لحاظ وزن ۱۲۱ درصد و از حیث ارزش ۱۱۳ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

بر اساس گزارش گمرک ایران، واردات ماهی تن (یلوفین) با رشد ۳۰۴ درصدی به ارزش ۳۰ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار رسید که ۴۲ درصد از کل واردات محصولات شیلات را در این مدت شامل می‌شود.

شایان ذکر است، عمده محصولات شیلاتی کشور در سال ۱۴۰۲ از کشورهای امارات، غنا و سشیل (کوچک‌ترین کشور قاره آفریقا) وارد شده است.

مطابق این گزارش، در سال ۱۴۰۲ صادرات میگو با ۹۸ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار، ۳۲ درصد از ارزش کل صادرات را در بین محصولات شیلات به خود اختصاص داده که کاهش صادرات ۲۶ درصدی این محصول را نسبت به سال قبل نشان می‌دهد.

در این میان کشورهای روسیه، امارات متحده عربی و چین مهم‌ترین خریداران اصلی میگو صادراتی ایران بوده‌اند.

واردات و صادرات محصولات شیلات ایران
تجارت محصولات شیلات در سال 1402
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *